Menu

Træningstimer for alle spillere under 25 år skal registreres

image
20. februar 2022 kl. 20:31
Klubbens økonomi afhænger af vores indsats - og derfor har vi brug for trænernes/holdledernes hjælp!

Vores økonomi i Brabrand IF afhænger bl.a. af den aktivitetsstøtte, vi får fra Aarhus Kommune.

Hvis vi er gode til at registrere vores aktiviteter, får vi meget støtte. Så det er ENORMT VIGTIGT, at vi gør en fælles indsats for at få alle timer med - og derfor har vi brug for trænernes/holdledernes hjælp.

På den baggrund har bestyrelsen for Brabrand IF Fodbold bedt trænere og holdledere om at stå for registreringen.

Det kan lyde som en omfattende opgave, men med KampKlar som redskab, er der ikke så slemt.

Bestyrelsen anbefaler, at...
1) Alle træninger oprettes i KampKlar med automatisk tilmelding
2) Spillere/forældre instrueres i at framelde, hvis en spiller ikke kan deltage i en træning
3) Træner/holdleder korrigerer ved hver trænings begyndelse

Ligger træningsaktiviteterne først i KampKlar, er det nemt at trække statistik.

For at gøre det nemt, har bestyrelsen i samarbejde med Camilla Horster lavet denne korte guide, som viser, hvordan man nemmest muligt får styr på et holds aktiviteter. Stor tak i øvrigt til Camilla Horster for arbejdet med guiden!

Indberetning sker ved udgangen af marts, juni, september og december. De involverede får nærmere besked.

Registrering af aktiviteter sker hvert 4. år og det er som sagt de data, vi indsamler, der lægges til grund, når klubbens kommunale tilskud beregnes. Bestyrelsen håber på den baggrund på stor opbakning.

Luk