Menu

300 spillersæt til de mindste årgange

image
14. april 2024 kl. 12:03

Kamptøj til de mindste og forøget støtte til klubbens frivillige og vores elitehold. Det er hovedresultatet af en ny 3-årig aftale om klubtøj, som Brabrand IF Fodbold netop har indgået med Hummel og Sport Direct.

Klubbens aftale om indkøb af klubtøj har fået et gevaldigt løft. Det betyder blandt andet, at de mindste årgange nu får 300 spillersæt til kampe. Der er allerede fundet sponsorer til de første 280 sæt, som i skrivende stund er ved at blive produceret. Det er forventning, at de flotte nye spillersæt er klar til sæsonstart.

Det er Brabrand IF Fodbolds bestyrelse, der har genforhandlet aftalen. Fra bestyrelsens side har det længe været et stort ønske at stille kamptøj til rådighed for de mindste hold. Det letter nemlig de frivillige trænere og holdlederes arbejde, og det betyder forhåbentlig, at vi frigør tid til det vigtigste, nemlig selve fodboldspillet samværet med de mindste spillere.

Aftalen indebærer desuden, at klubbens frivillige samt vores to elitehold får en gevaldig håndsrækning til indkøb af tøj.

Det bliver fortsat Hummel, der leverer klubbens tøj. Aftalen er 3-årig aftale med Sport Direct som leverancepartner.

Aftalen giver en lang række fordele til klubben:

  • Vi får adgang til Hummels lækre tøjunivers.
  • Hummel fortsætter støtten af vores herre divisionshold med et fast beløb til tøjindkøb på samme niveau som tidligere.
  • Hummel udvider og støtter nu også vores kvinde elitehold med samme aftale som herrerne.
  • Og som allerede nævnt får 300 spillersæt, som anvendes som kampsæt for alle de yngste årgange.
  • Vi får i lighed med tidligere et fast beløb til køb af tøj til vores mange trænere og holdledere.

Det gælder fortsat, at de ældre hold selv skal forsøge at finde sponsorer.

Aftalen giver samtidig klubben nogle vigtige forpligtelser:

  • Brabrand IFs hold skal benytte kamptøj fra Hummel.
  • Klubben formidler det officielle BIF Hummel-tøj til alle medlemmer. Tøjet er at finde i vores webshop og sælges desuden på tøjdage.
  • Alt køb af klubtøj med Brabrand IF Fodbold logo skal være Hummel-tøj indkøbt via Sport Direct.

Klubben har valgt at forlænge aftalen med Hummel og Sport Direct, fordi samarbejdet fungerer rigtig godt. Vores hold er glade for Hummels høje kvalitet, og klubben mærker stor velvilje og engagements i Brabrand fra begge partneres side. Løsningen med tøjbestilling online har desuden vist sig at fungere rigtig godt.

Aftalen administreres i det daglige af Henrik Nielsen - klubbens fantastiske materiale-mand. Find kontaktinfo her.

Eventuelle spørgsmål i.f.t aftalens indhold øvrigt kan rettes til Paw fra bestyrelsen på mail psk@valhallainvest.dk.

Køb det flotte klub-tøj her.

Luk